פורמט לקורות חיים

ברשת האינטרנט ניתן למצוא אתרים רבים המציעים פורמט לקורות חיים. עם זאת, צריך לזכור כי בסופו של יום על כל קורות חיים לספר סיפור אחר, אודות אדם אחר ובדגשים שונים ועל כן, רצוי שלא להשתמש באותו פורמט לקורות חיים באופן אוטומטי. כך למשל, פורמט לקורות חיים יכלול בדרך כלל סדר כרונולוגי של השכלה, שירות צבאי וניסיון. בפועל, חלקנו לא פעלו בחייהם בצורה המסודרת הזאת והם אינם יכולים למלא פורמט לקורות חיים על פי הסדר הזה. במקרים הללו, מומלץ להתייעץ ולחשוב כיצד להצניע פריטים שאותם היינו מעוניינים להצניע (מבלי להסתיר כלום כמובן) וכיצד להבליט פרטים חשובים יותר.

עם זאת, בין אם נבחר לעשות שימוש באותו פורמט לקורות חיים, ובין אם נבין כי השיטה העדיפה ביותר עבורנו היא אינה לכתוב את הרזומה שלנו על פי פורמט לקורות חיים, חשוב להבין את הנקודה, על פיה כל פורמט לקורות חיים יכול לכוון אותנו בתוך מתווה הפרטים הרחב, ולעזור לנו לציין אילו פרטים חשובים למחפש העובדים ואילו פרטים בהחלט מיותרים.

ממה מורכב פורמט לקורות חיים?

במרבית המקרים כל פורמט לקוחות חיים מורכב מרצף פרטים כרונולוגיים וממספר של פרטים משלימים. עוד יש לזכור, כי פורמט לקורות חיים מסוג אחד יכול להציע פרטים משלימים מסוימים בעוד שלעומתו, פורמט לקורות חיים מסוג אחר יכול להציע ולהדגיש דברים אחרים. כך למשל, במרבית קורות החיים מצוינת כתובתו של האדם; ניתן למצוא קורות חיים לדוגמה באתר.  פורמט לקורות חיים מסוג אחד יכול להסתפק בבקשה לציון העיר בלבד, בעוד שלעומתו פורמט לקורות חיים מסוג אחר יציע לכתוב כתובת מדויקת. למעשה, הבחירה בין האפשרויות הללו נתונה בידכם ואין בהכרח צורך להקפיד על הפרטים הללו. ישנם גם כמה פרטים שחשוב לציין בכל פורמט לקורות חיים, ואלו הן השפות אותם דובר האדם המגיש מועמדות, ובאילו רמה הוא דובר שפות אלו, האם ברשותו של מגיש המועמדות יש רכב או רישיון לרכב ולעיתים קרובות מומלץ לציין גם ציפיות שכר.

המזמין מול הרשמי

בטרם נבחר באיזה פורמט לקורות חיים להשתמש, חשוב להחליט מראש האם אנחנו רוצים לקבל הצעות עבודה רבות, שונות ומגוונות, היכולות פעמים רבות גם שלא לקלוע לטעמנו או לחילופין, האם אנחנו מעדיפים להתמקד בתחום הספציפי שבו אנו מחפשים עבודה ולייעד את קורות החיים שלנו רק עבור תחום זה. אם החלטנו כי ברצוננו להיעזר באותו פורמט לקורות חיים הממקד אותנו במשרה אחת בלבד, ישנם פרטים רבים יותר שניתן להשמיט ופרטים אחרי שרצוי להרחיב אודותם אף יותר.

בסופו של דבר, בחירה נכונה באיזה פורמט לקורות חיים להשתמש הוא הצעד הראשון ואלי החשוב ביותר בדרך למציאת הקריירה המתאימה לנו ביותר, וחשוב להקדיש לכך את מלוא תשומת הלב והמחשבה הנדרשת.